Microchip Technology AT25160A-10TU-1.8-T
Part No.:
AT25160A-10TU-1.8-T
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudAT25160A-10TU-1.8-T.pdf
Description:
IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOP
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EEPROM
Technology:
EEPROM
Memory Size:
16Kbit
Memory Organization:
2K x 8
Memory Interface:
SPI
Clock Frequency:
20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
5ms
Access Time:
Voltage - Supply:
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)