Microchip Technology AT24C08A-10PI-1.8
Part No.:
AT24C08A-10PI-1.8
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudAT24C08A-10PI-1.8.pdf
Description:
IC EEPROM 8KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Memory Size:
8Kbit
Memory Organization:
1K x 8
Clock Frequency:
400 kHz
Access Time:
4.5 µs
Voltage - Supply:
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)