Microchip Technology AT24C01A-10SC-2.5
Part No.:
AT24C01A-10SC-2.5
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudAT24C01A-10SC-2.5.pdf
Description:
IC EEPROM 1KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Memory Size:
1Kbit
Memory Organization:
128 x 8
Clock Frequency:
400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:
5ms
Voltage - Supply:
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)