Microchip Technology AT24C01-10PC-1.8
Part No.:
AT24C01-10PC-1.8
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin CloudAT24C01-10PC-1.8.pdf
Description:
IC EEPROM 1KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EEPROM
Technology:
EEPROM
Memory Size:
1Kbit
Memory Organization:
128 x 8
Memory Interface:
I2C
Clock Frequency:
400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:
10ms
Access Time:
900 ns
Voltage - Supply:
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)