ams-OSRAM USA INC. AS1358-BTTT-26
Part No.:
AS1358-BTTT-26
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Chuangxin CloudAS1358-BTTT-26.pdf
Description:
IC REG LIN 2.6V 150MA TSOT23-5
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.12V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
92dB ~ 62dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C