Diodes Incorporated AP131-18WG-7
Part No.:
AP131-18WG-7
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudAP131-18WG-7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT25
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)