AISC-Q0805-22NG-T.pdf
AISC-Q0805-22NG-T.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC |
| Series | AISC-Q0805 | AISC-Q0805 | AISC-Q0805 | AISC-Q0805 | AISC-Q0805 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound |
| Material - Core | Ceramic | Ceramic | Ceramic | Ceramic | Ceramic |
| Inductance | 22 nH | 22 nH | 22 nH | 22 nH | 22 nH |
| Tolerance | ±2% | ±2% | ±2% | ±2% | ±2% |
| Current Rating (Amps) | 500 mA | 500 mA | 500 mA | 500 mA | 500 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 220mOhm Max | 220mOhm Max | 220mOhm Max | 220mOhm Max | 220mOhm Max |
| Q @ Freq | 55 @ 500MHz | 55 @ 500MHz | 55 @ 500MHz | 55 @ 500MHz | 55 @ 500MHz |
| Frequency - Self Resonant | 2.6GHz | 2.6GHz | 2.6GHz | 2.6GHz | 2.6GHz |
| Ratings | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 |
| Inductance Frequency - Test | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0805 | 0805 | 0805 | 0805 | 0805 |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) | 0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.090" (2.29mm) | 0.090" (2.29mm) | 0.090" (2.29mm) | 0.090" (2.29mm) | 0.090" (2.29mm) |