YAGEO AF0603FR-07200KL
Part No.:
AF0603FR-07200KL
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudAF0603FR-07200KL.pdf
Description:
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer:
YAGEO
Series:
AF
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
200 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thick Film
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)