Conesys AE775L24-19PW
Part No.:
AE775L24-19PW
Manufacturer:
Conesys
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudAE775L24-19PW.pdf
Description:
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer:
Conesys
Series:
MIL-DTL-26482 Series II
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
19
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
24-19
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Bayonet Lock
Orientation:
W
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum
Shell Finish:
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:
Shielding:
Shielded
Current Rating (Amps):
23A
Voltage Rating:
1000VDC