Samtec Inc. ADM6-10-06.5-L-4-2-A-TR
Part No.:
ADM6-10-06.5-L-4-2-A-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudADM6-10-06.5-L-4-2-A-TR.pdf
Description:
CONN 0.635MM HDR 40POS SMD
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
AcceleRate® ADM6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
High Density Array, Male
Number of Positions:
40
Pitch:
0.025" (0.64mm)
Number of Rows:
4
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights:
10mm, 14mm
Height Above Board:
0.331" (8.40mm)