YAGEO AC0402FR-072K94L
Part No.:
AC0402FR-072K94L
Datasheet:
Chuangxin CloudAC0402FR-072K94L.pdf
Description:
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
2.94 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.015" (0.37mm)