YAGEO PNP300JR-73-2R4
Part No.:
PNP300JR-73-2R4
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudPNP300JR-73-2R4.pdf
Description:
RES 2.4 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer:
YAGEO
Series:
PNP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
2.4 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)