YAGEO PNP1WVJT-52-0R91
Part No.:
PNP1WVJT-52-0R91
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudPNP1WVJT-52-0R91.pdf
Description:
RES 0.91 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer:
YAGEO
Series:
PNPV
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance:
910 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.169" Dia x 0.394" L (4.30mm x 10.00mm)