YAGEO MFR-25FRE52-16K9
Part No.:
MFR-25FRE52-16K9
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudMFR-25FRE52-16K9.pdf
Description:
RES 16.9K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer:
YAGEO
Series:
MFR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
16.9 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)