YAGEO MFP50SBBE52-5K56
Part No.:
MFP50SBBE52-5K56
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudMFP50SBBE52-5K56.pdf
Description:
RES 5.56K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Manufacturer:
YAGEO
Series:
MFP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
5.56 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)