YAGEO HHV1WSJR-73-56K
Part No.:
HHV1WSJR-73-56K
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudHHV1WSJR-73-56K.pdf
Description:
RES 56K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer:
YAGEO
Series:
HHV
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
56 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)