YAGEO FKN400JR-73-18R
Part No.:
FKN400JR-73-18R
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudFKN400JR-73-18R.pdf
Description:
RES 18 OHM 5% 4W AXIAL
Manufacturer:
YAGEO
Series:
FKN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
18 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
4W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)