YAGEO FKN300JR-73-5R1
Part No.:
FKN300JR-73-5R1
Datasheet:
Chuangxin CloudFKN300JR-73-5R1.pdf
Description:
RES 5.1 OHM 5% 3W AXIAL
Resistance:
5.1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)