YAGEO FKN200JR-52-1R1
Part No.:
FKN200JR-52-1R1
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudFKN200JR-52-1R1.pdf
Description:
RES 1.1 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer:
YAGEO
Series:
FKN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.610" L (5.20mm x 15.50mm)