Amphenol ICC (FCI) 98424-G52-26ALF
Part No.:
98424-G52-26ALF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud98424-G52-26ALF.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 26POS 2MM
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Minitek® 2.00mm
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
26
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Latch Holder
Contact Length - Mating:
0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.244" (6.20mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold, GXT™
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Thermoplastic
Features:
Keying Slot, Pick and Place
Current Rating (Amps):
2A (AC/DC)