Amphenol ICC (FCI) 98414-G06-14ULF
Part No.:
98414-G06-14ULF
Datasheet:
Chuangxin Cloud98414-G06-14ULF.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Series:
Minitek® 2.00mm
Packaging:
Tube
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
14
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating:
0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post:
0.098" (2.50mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.232" (5.90mm)
Current Rating (Amps):
2A (AC/DC)