Amphenol ICC (FCI) 98414-G06-12LF
Part No.:
98414-G06-12LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud98414-G06-12LF.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Minitek® 2.00mm
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
12
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Latch Holder
Contact Length - Mating:
0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post:
0.098" (2.50mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.232" (5.90mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold, GXT™
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Thermoplastic
Features:
Keying Slot
Current Rating (Amps):
2A (AC/DC)