Amphenol ICC (FCI) 95278-401A40LF
Part No.:
95278-401A40LF
Datasheet:
Chuangxin Cloud95278-401A40LF.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
40
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.232" (5.90mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Features:
Pick and Place
Current Rating (Amps):
3A per Contact