Amphenol ICC (FCI) 95278-101-50LF
Part No.:
95278-101-50LF
Datasheet:
Chuangxin Cloud95278-101-50LF.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 50POS 2.54MM
Packaging:
Bulk
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
50
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.232" (5.90mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold, GXT™
Current Rating (Amps):
3A per Contact