Amphenol ICC (FCI) 90311-048LF
Part No.:
90311-048LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud90311-048LF.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 48POS 2.00MM
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Minitek® 2.00mm
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
48
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Locking Ramp
Color:
Black
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C