Littelfuse Inc. 8.0SMDJ15A
Part No.:
8.0SMDJ15A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Chuangxin Cloud8.0SMDJ15A.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
8.0SMDJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
327.9A
Power - Peak Pulse:
8000W (8kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)