Amphenol ICC (FCI) 78211-013LF
Part No.:
78211-013LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud78211-013LF.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 13POS 2.54MM
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Mini-PV™, Basics+
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
13
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Color:
Black
Features:
Polarizing Key
Insulation Material:
Polyphenylene, Modified
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C