Amphenol ICC (FCI) 77313-824-72LF
Part No.:
77313-824-72LF
Datasheet:
Chuangxin Cloud77313-824-72LF.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Connector Type:
Header, Breakaway
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
72
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Style:
Board to Board or Cable
Contact Length - Mating:
0.266" (6.75mm)
Contact Length - Post:
0.114" (2.90mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold or Gold, GXT™
Current Rating (Amps):
3A per Contact