Amphenol ICC (FCI) 77313-818-72LF
Part No.:
77313-818-72LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud77313-818-72LF.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
BERGSTIK®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Breakaway
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
72
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.450" (11.43mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Thermoplastic
Features:
Current Rating (Amps):
3A per Contact