Amphenol ICC (FCI) 77311-818-36LF
Part No.:
77311-818-36LF
Datasheet:
Chuangxin Cloud77311-818-36LF.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Connector Type:
Header
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
36
Number of Rows:
1
Style:
Board to Board
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.450" (11.43mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold or Gold, GXT™
Current Rating (Amps):
3A per Contact