Amphenol ICC (FCI) 72454-020VLF
Part No.:
72454-020VLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud72454-020VLF.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Quickie™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
20
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.365" (9.27mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold, GXT™
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Features:
Keying Slot, Pick and Place
Current Rating (Amps):
1A