Amphenol ICC (FCI) 71918-114LF
Part No.:
71918-114LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud71918-114LF.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Quickie™
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
14
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Latch Lock/Eject Hooks
Contact Length - Mating:
0.228" (5.80mm)
Contact Length - Post:
0.114" (2.90mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.685" (17.40mm)