Amphenol ICC (FCI) 68001-120HLF
Part No.:
68001-120HLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud68001-120HLF.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
BERGSTIK® II
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
20
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.450" (11.43mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish - Post:
Contact Material:
Phosphor Bronze
Insulation Material:
Features:
Current Rating (Amps):
3A per Contact