Amphenol ICC (FCI) 66951-010LF
Part No.:
66951-010LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud66951-010LF.pdf
Description:
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Dubox™, BergCon® PV™
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
10
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post:
0.142" (3.60mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C