EDAC Inc. 633-M62-663-BN6
Part No.:
633-M62-663-BN6
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud633-M62-663-BN6.pdf
Description:
CONN D-SUB HD PLG 62POS R/A SLDR
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
633-M
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, High Density
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
62
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C) High Density
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Board Side (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A per Contact
Backset Spacing:
0.350" (8.89mm)