EDAC Inc. 630W21W1640-2N2
Part No.:
630W21W1640-2N2
Datasheet:
Chuangxin Cloud630W21W1640-2N2.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
Series:
630-WC
Connector Style:
D-Sub, Combo
Number of Positions:
21 (20 + 1 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B) - 21W1
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps):
5A, 20A