EDAC Inc. 630W13W3640-1NA
Part No.:
630W13W3640-1NA
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud630W13W3640-1NA.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
630-WC
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
13 (10 + 3 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (M3)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A, 10A