EDAC Inc. 630-M50-640-WT1
Part No.:
630-M50-640-WT1
Datasheet:
Chuangxin Cloud630-M50-640-WT1.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Series:
630-M
Connector Style:
D-Sub
Number of Positions:
50
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps):
5A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)