EDAC Inc. 630-43W2640-1T1
Part No.:
630-43W2640-1T1
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud630-43W2640-1T1.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SOLDER
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
630-C
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
43 (41 + 2 Power)
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D) - 43W2
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A, 10A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)