EDAC Inc. 629W21W1640-2NC
Part No.:
629W21W1640-2NC
Datasheet:
Chuangxin Cloud629W21W1640-2NC.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
Series:
629-WC
Number of Positions:
21 (20 + 1 Power)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B) - 21W1
Flange Feature:
Housing/Shell (M3)
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps):
5A, 20A