EDAC Inc. 629W21W1640-1N2
Part No.:
629W21W1640-1N2
Datasheet:
Chuangxin Cloud629W21W1640-1N2.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
Series:
629-WC
Number of Positions:
21 (20 + 1 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B) - 21W1
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps):
5A, 10A