EDAC Inc. 629W17W2640-4N2
Part No.:
629W17W2640-4N2
Datasheet:
Chuangxin Cloud629W17W2640-4N2.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Series:
629-WC
Number of Positions:
17 (15 + 2 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B) - 17W2
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps):
5A, 40A