EDAC Inc. 629W13W3640-3N2
Part No.:
629W13W3640-3N2
Datasheet:
Chuangxin Cloud629W13W3640-3N2.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SOLDER
Series:
629-WC
Number of Positions:
13 (10 + 3 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps):
5A, 30A