EDAC Inc. 629-43W2640-4T4
Part No.:
629-43W2640-4T4
Datasheet:
Chuangxin Cloud629-43W2640-4T4.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 43POS R/A SOLDER
Series:
629-C
Number of Positions:
43 (41 + 2 Power)
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D) - 43W2
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps):
5A, 40A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)