EDAC Inc. 629-36W4640-2TC
Part No.:
629-36W4640-2TC
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud629-36W4640-2TC.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
629-C
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
36 (32 + 4 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D) - 36W4
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (M3)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A, 20A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)