EDAC Inc. 629-36W4640-2T4
Part No.:
629-36W4640-2T4
Datasheet:
Chuangxin Cloud629-36W4640-2T4.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER
Number of Positions:
36 (32 + 4 Power)
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D) - 36W4
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps):
5A, 20A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)