3M (TC) 5952CIR-0.813(1000)
Part No.:
5952CIR-0.813(1000)
Manufacturer:
3M (TC)
Category:
Tape
Package:
Description:
TAPE DBL SIDED BLACK 13/16" DIA
Manufacturer:
3M (TC)
Series:
VHB™ 5952
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Tape Type:
Double Coated, Double Sided
Adhesive:
Acrylic
Backing, Carrier:
Polyethylene Film
Thickness:
0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)
Thickness - Adhesive:
0.0400" (40.0 mils, 1.016mm)
Thickness - Backing, Carrier:
0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Width:
0.81" (20.65mm) 13/16" dia
Length:
Color:
Black
Usage:
Temperature Range:
250°F (121°C) Max