Amphenol ICC (FCI) 52601-S20-8LF
Part No.:
52601-S20-8LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud52601-S20-8LF.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Quickie™
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
20
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.365" (9.27mm)