Taiwan Semiconductor Corporation 5.0SMDJ60AH
Part No.:
5.0SMDJ60AH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Chuangxin Cloud5.0SMDJ60AH.pdf
Description:
5000W, 70.2V, 5%, UNIDIRECTIONAL
Manufacturer:
Series:
5.0SMDJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.7A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)