Taiwan Semiconductor Corporation 5.0SMDJ36A
Part No.:
5.0SMDJ36A
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Chuangxin Cloud5.0SMDJ36A.pdf
Description:
5000W, 42.1V, 5%, UNIDIRECTIONAL
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
86.1A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)